Events & retreats

Vi skæddersyr dit ophold.

Herunder finder du vores nye kalender samt beskrivelser af events og retreats. Rul ned og lad dig inspirere!

Skræddersyet ophold: Se hvilke faciliteter vi har nederst på denne side. 

Drømmer du om at booke hele huset, så kan du nu gøre dette med eller uden forplejning.  

Edelsmindes HELT NYE eventkalender

Her under finder du beskrivelser på vores events og samarbejder. Rul ned og bliv inspireret!
Følg og også på Facebook og Instagram – det er ofte her vi starter med at fortælle, om de spændende ting vi laver her ude bag slotsparken.

3 dages rekreationsophold for dig der trænger til RO

For dig, der hænger i en tynd tråd, og har brug for at blive grebet blødt.

Har du brug for restitution efter sygdom, eller står på kanten til med stress? Så giv dig selv et par dage i blødhed.

Du indkvarteres du på eget værelse med udsigt til skov eller park.

Opholdet er med fuld forplejning og nænsom naturterapi.

Du vil konkret blive tilbudt:

  • Morgenstræk før morgenmaden
  • Naturterapi og sansevandring
  • Et lyttende rum – samtaletid
  • Guidet kropsscanning før sengetid
 

Spar op til 625 kr. – book inden 31.12 og få opholdet fra kun 5.495 kr.

Ring: 31 10 00 12 eller skriv til info@edelsminde.dk

Læs mere – klik her

3 dages yogaretreat: “Dit Indre Lederskab

Dit Indre Lederskab™’ med luksus for krop og sjæl
v/ Helle Lehmann
Torsdag d. 19. til lørdag den 21. marts 2026 har Edelsminde  inviteret yogalærer Helle Lehmann til at tage jer blidt ind i foråret.
Helle står for undervisningen, med gæstebesøg af Edelsmindes egen naturterapeut, Majken Juel Heskjær.
Det spæde forår inviterer til nye tanker og øget kreativitet. Samtidig kan naturens vitalitet her i forårstiden have en stærk indflydelse og være en kraftig generator for udvikling og evne til at starte nye projekter og måske realisere gamle drømme. Vi oplever fuldmånen og forårsjævndøgn. En tid hvor vi kan slippe det der ikke længere tjener os, og byde den nye tid velkommen.
Mere om ophold og program klik her

Dagene vil byde på følgende: 

  • Yoga: Yin, Hatha, Nidra og ansigtsyoga
  • Meditation
  • Åndedrætspraksis
  • Fuldmåneceremoni
  • Stilletid
  • Sansevandring i skoven (naturterapi)
  • Manifestation
 

Pris pr. person: 

Enkeltværelse 5.400 kr.

Delt dobbeltværelse 4.650 kr.

SKRÆDDERSYEDE OPLEVELSER

Skal vi skræddersy din festlige fejring eller rolige retreatdage?

Læs om vores faciliteter herunder. Og husk – kaffen er altid varm på kanden – så se forbi til en snak om jeres muligheder.

Hos Edelsminde tilbyder vi RO.
Ro til teamet der har behov for at fordybe sig. Ro til dig der trænger til at trække stikket.
Ro til jer der er på retreat eller rekreationsophold

Wifi: Gratis

BadE & toiletTER:Fælles på gangen

Private omgivelser med fokus kun er på jer.

Fuld forplejning betyder hjemmelavet og sund mad

Overnat i et af vores 8 unikke værelser

Yogasalen er fuldt udstyret med måtter, pøller, blokke, bånd mm. Perfekt til 8 deltagere samt en underviser

Mødesalen er velegnet til 4-10 personer med whiteboard og skærm

Spisesalen er perfekt op til 14 personer

Faciliteter

Teammøde: Udstyret med et stort, bredt bord, behagelige drejestole, whiteboards og vægplads. Samt roen der siver ind ad vinduet med udsigt til parken.

Yoga: Fuldt udstyret yogasal med plads til 8 personer samt en underviser. Måtter, korkblokke, pøller, bånd, øjenpuder og tæpper.

Spisesal: Morgenmadsbuffet eller festmiddag? Det store bord har plads til 12-16 personer.

Cafeen: Vores gæstestue med eget te-køkken og tillidsbar giver plads til gode samtaler og grin ved det fine plankebord med plads til 6-8 personer. Her er også en lille sofagruppe til de hyggelige snakke.

Særlige arrangementer: Skal I fejre en rund fødselsdag? En unik og nærværende polterabend med wellness og meningsfulde samtaler i centrum? Eller drømmer du om at afholde et skriverefugium eller et seminar? Mulighederne er mange, og vi skræddersyr med dig. Vi kan tage selskaber op til 16 personer med fuld forplejning og indkvartering. Derudover kan vi i særlige tilfælde, byde inden for i ‘Jagtstuen’ hvor der er plads til 26 personer.

da_DK